Biegunka u dziecka. Jak sobie z nią radzić?

7 września 2020 Anna Trmik 0
Biegunka u dziecka. Jak sobie z nią radzić?

Biegunki u dzieci to niestety częsta dolegliwość, która może się przydarzyć w każdym momencie. Jako rodzicie powinniśmy być zawsze przygotowani na taką możliwość. Z pewnością biegunki u dzieci nie należy bagatelizować, bowiem może być ona objawem poważniejszych problemów. Ponadto nieleczona biegunka może doprowadzić wrażliwy organizm dziecka do odwodnienia, co jest bardzo niebezpieczne. Co zrobić w przypadku biegunki u dzieci i jak jej przeciwdziałać? Podpowiadamy!

Najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci

Kiedy możemy mówić o biegunce u dzieci? Według WHO wtedy, gdy nagle podwaja się ilość oddawanego stolca. U dzieci karmionych inaczej niż mlekiem matki natomiast jeśli w ciągu doby pojawią się trzy luźne stolce. Ważnym jest również zwrócenie uwagi na charakter kału. Gdy jest półpłynny lub wodnisty, wtedy możemy mieć pewność, że to biegunka. Biegunce może również towarzyszyć podwyższona temperatura, wysypka lub wymioty.

Powodów biegunki u dzieci może być wiele. Często pojawia się w trakcie ząbkowania, po wzdymających pokarmach lub może być zapowiedzią infekcji. Najczęstszymi przyczynami są:

  • rotawirusy – odpowiadają za większość biegunek u dzieci do 3 roku życia, trwa od 1 do 4 dni;
  • bakterie – dostają się do organizmu wraz z pokarmem, np. Salmonella, bakterie E.coli. W tym przypadku poza wymiotami możemy również zaobserwować gorączkę oraz ból brzucha, trwa około 5-7 dni;
  • alergia pokarmowa – często towarzyszy jej również wysypka, swędzenie, infekcje dróg oddechowych;
  • antybiotykoterapia – najczęściej po zakończeniu stosowaniu antybiotyku wskutek naruszenia naturalnej flory bakteryjnej jelit.

Jeśli biegunka u dziecka trwa do 10 dni, mamy do czynienia z biegunką zwaną ostrą, jeśli trwa powyżej 10 dni – jest to biegunka przewlekła. W takich przypadkach kontakt z lekarzem jest niezbędny.

Dieta w trakcie biegunki

Przy biegunce u dzieci przede wszystkim należy zadbać o to, by nie doszło do odwodnienia. W tym celu należy jak najczęściej podawać dziecku wodę, najlepiej w małych dawkach. Warto również sięgnąć po elektrolity dla dzieci, które nawadniają organizm dużo skuteczniej od zwykłej wody, a także uzupełniają składniki mineralne w organizmie. Elektrolity można podawać również dzieciom poniżej 6 miesiąca życia, jednak zaleca się wtedy wybieranie preparatów bezsmakowych.

Jeśli chodzi o dietę, zaleca się potrawy lekkostrawne, nieobciążające ani niepodrażniające żołądka. Idealne będą: gotowany ryż, kleik, kaszka, kisiel, gotowana oraz przetarta marchewka. Warto również w trakcie biegunki zadbać o skórę dziecka, która może być odparzona lub podrażniona.

Niezastąpione probiotyki na biegunkę

Przy biegunce, podobnie jak u dorosłych, zawsze warto sięgnąć po probiotyki. Uzupełniają one mikroflorę jelit, przywracając jej naturalną równowagę. Jelita odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego probiotyki podane dziecku w trakcie biegunki pomogą organizmowi w regeneracji oraz powrocie do zdrowia.

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.

Ciemny
Jasny