mothers walking with baby strollers on street

Każde dziecko powinno mieć swój fotelik w samochodzie. Jest to bowiem zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeżeli niemowlaki, przedszkolaki będą przewożone bez odpowiedniego fotelika, kierowcy może grozić wysoki mandat.

Powstaje tylko jedno pytanie – jaki fotelik powinno mieć dziecko w samochodzie? Warto udzielić sobie odpowiedzi na to pytanie, aby mieć pewność, że dziecko będzie miało zapewnione dobre, a co najważniejsze bezpieczne warunki do jazdy.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka

Jak kupić fotelik samochodowy dla niemowlaka? Przede wszystkim zdobywając odpowiednią wiedzę. Po pierwsze – trzeba zwrócić uwagę na to, jaki zakres wagowy ma owy fotelik samochodowy. Te, które dedykowane są dla najmłodszych mają od zera do 13 kg. Ale nie jest to jedyna informacja, którą trzeba posiadać.

Fotelik samochodowy Doona, jak również innych marek, jakie dedykowane są dla tak małych dzieci, w swoim kształcie powinny przypominać „łupinkę” od orzecha. Jeżeli chodzi o bardziej fachową nazwę to mówi się na nią nosidełko. Posiada on wygodny pałąk, dzięki czemu jego przeniesienie nie będzie sprawiało żadnych trudności. Jest to ważne, ponieważ niekiedy takie nosidełka zabiera się do sklepu, czy też w inne miejsca.

Tyłem do kierunku jazdy

Niemowlak, w szczególności jeżeli chodzi o początkowy etap życia, musi być przewożony tyłem do kierunku jazdy. Dla swojego własnego bezpieczeństwa. Tak również stanowią obowiązujące przepisy prawne. Dlaczego?

Ponieważ przepis ten jest ściśle powiązany z anatomią małego dziecka. Należy bowiem wiedzieć, że tylko dzieci powyżej czwartego roku dziecka powinny jeździć przodem do kierunku jazdy.

Chociaż obowiązujące przepisy mówią o tym, aby dziecko maksymalnie przewozić tyłem do kierunku jazdy jedynie do 15 miesiąca życia. Jeżeli tylko jednak ktoś będzie miał ku temu okazję, powinien ten okres wydłużyć do 15 miesiąca życia.

Bezpieczny fotelik samochodowy

Fotel samochodowy Doona i innych marek, powinny być bezpieczne. Tzn. należy sprawdzić, czy posiadają one certyfikaty bezpieczeństwa. Często można spotkać się z oznaczeniem, że fotelik posiada certyfikat ECE R44/04. To fakt, że jest to ważne oznaczenie. Ale nie jest ono najważniejsze. Ono oznacza, że fotelik został zatwierdzony przez UE i należy do konkretnej grupy wagowej.

Zdecydowanie ważniejsze jest oznaczenie ADAC i OEAMTC. Są one przyznawane tylko i wyłącznie tym fotelikom, jakie pozytywnie przeszły testy zderzenie. ADAC i OEAMTC  to najbardziej popularne testy zderzeniowe, które są dowodem na to, ze fotelik jest bezpieczny, zapewniając dziecku prawidłową ochronę podczas jazdy w różnych warunkach.

Warto również wiedzieć, że testy te to najlepsza ocena tego, jak m.in. fotelik samochodowy jest montowany, z jakich materiałów jest wyprodukowany, itd.

Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa

Konieczność! Najlepiej, jeżeli fotelik będzie miał pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Dokładnie chodzi tu o 2 pasy naramienne połączone z 2 pasami biodrowymi wpinane do klamry między nogami dziecka.

Jest to jedna z najbardziej bezpiecznych opcji, która zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Nawet, jeżeli pasy będą zbyt luźno zapięte. Co czyni też bardzo duża liczba osób.

Niekiedy można spotkać się z rozwiązaniem, że foteliki samochodowe posiadają trzy punktowe pasy bezpieczeństwa. Rozwiązanie dobre, które składa się z 2 pasów wychodzących ponad ramionami wpinanych do klamry między nogami dziecka.

Aczkolwiek, lepiej jednak zawsze patrzeć na te foteliki, które mają pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa dla małego dziecka.

Więcej znajdziesz tutaj: markowewozki.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here