Czy można kąpać dziecko po szczepieniu?

2 lipca 2019 Anna Trmik 0
Czy można kąpać dziecko po szczepieniu?

Istnieje opinia, nawet bardzo powszechna, że nie można kąpać dziecka po szczepieniu. Zwolennicy tej teorii argumentują, że przez kąpiel w mydle lub innych środkach myjących, w miejscu szczepienia może dojść do zakażenia, a później do bardzo niebezpiecznych powikłań. Nawet osoby, które powątpiewają w prawdziwość tej teorii wolą nie kąpać dziecka, bowiem jak to mówią: dmuchają na zimne. Powiedzmy sobie szczerze – nie ma żadnych naukowo potwierdzonych dowodów na szkodliwość kąpieli po szczepieniu, niezależnie od tego, na co to szczepienie było. Uważam, że powinniśmy opierać na faktach i badaniach naukowych, a nie snuć domysły, czy zagłębiać się w internetowe teorie spiskowe. Powiem nawet więcej – brak kąpieli może być większym problemem niż sama kąpiel! W końcu na ciele namnażają się bakterie, także te, które powodują choroby. Właściwa higiena to podstawa

Jak właściwie dbać o miejsce szczepienia?

Oczywiście to, że dziecko po szczepieniu można kąpać, nie oznacza, że można je także intensywnie szorować po rączce gąbką. Jeżeli chodzi o pielęgnację miejsca po szczepieniu to musimy zadbać o kilka kwesti:

  • nie podrażniaj miejsca szczepienia
  • nie używaj w tym miejscu środków do kąpieli
  • jeżeli pojawi się obrzęk lub zaczerwienie, nie namaczaj go

Jest jednak pewien wyjątek – szczepionka na gruźlice. Miejsce szczepienia po wkłuciu goi się w bardzo charakterystyczny sposób, najpierw pojawia się zaczerwienie, potem obrzęk, a następnie pęchęrzyk – nie należu ich absolutnie zamaczać! Nie należy też przyspieszać gojenia stosując jakiekolwiek maści zasuszające czy spirytus, mogą one jeszcze bardziej skomplikować proces gojenia się rany. W przypadku innych szczepionek, gdzie na taki problem nie napotkami, możemy kąpać dziecko bez większych problemów. Taka kąpiel może nawet dziecku przynieść po prostu ulgę (na przykład ochładzając ciało), a dodatkowo również wyciszyć je i zrelaksować.

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.

Ciemny
Jasny