Ciąża to wyjątkowy moment w życiu kobiety, w którym powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie i ogólne samopoczucie. Ogromne znaczenie ma sposób odżywiania się, bowiem umożliwia on dostarczanie cennych składników potrzebnych nie tylko przyszłej mamie, ale również dziecku. Z tego względu panie, które chciałyby zmienić swoje nawyki żywieniowe mogą odwiedzić gabinet dietetyczny i skorzystać z pomocy specjalisty. Jakie zasady warto wcielić w życie?

Co jeść w trakcie ciąży?

Dieta jest jednym z kluczowym czynników, który wpływa na prawidłowy rozwój malucha, nie tylko w okresie płodowym, ale również po narodzinach. Jeśli kobieta odżywia się zdrowo i w sposób zbilansowany, będzie także czuła się dużo lepiej już po porodzie. Główną zasadę można określić jako “jedz dla dwojga, ale nie za dwoje”. Zarówno za mała liczba kalorii, jak i zbyt duża działają niekorzystnie. Przyjmuje się, że w I trymestrze należy spożywać dodatkowo 85 kcal. W II trymestrze wartość wzrasta do 285 kcal, a w III do 475 kcal.

Niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią podaż białka. Ma to związek z rozwojem malucha i jego własnym zapotrzebowaniem na białko. Jest to szczególnie istotne w drugiej połowie ciąży. Odwiedzając gabinet dietetyczny dowiemy się, że kobiety ciężarne powinny przyjmować około 1,2 g białka na kilogram masy ciała.

Dodatkowe informacje na temat diety w ciąży

Kolejną istotną kwestią jest uwzględnienie w swoim jadłospisie produktów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Spożycie kwasów EPA i DHA przez kobiety ciężarne powinno wynosić około 350-450 mg na dzień. Należy też pamiętać o właściwej podaży kwasu foliowego. Można znaleźć go w takich produktach jak szpinak, brokuły, kapusta czy sałata, a także w jajkach i wątróbce. W I trymestrze zaleca się suplementację 400-800 μg kwasu foliowego, a po 12 tygodniu 600-800 μg kwasu foliowego. Ważne jest też spożywanie produktów bogatych w żelazo, wapń i witaminę D.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here