Płacz dziecka może mieć dziesiątki różnych przyczyn, dla noworodka to jedyny (podkreślamy- jedyny) sposób kontaktowania się z otoczeniem. To przez płacz dziecko oznajmia rodzicom swój stan, może on dotyczyć zarówno czystej fizjologii, czyli jest głodne lub czuje się niekomfortowo, bo na przykład ma mokrą pieluchę, ale też może okazywać jego stan emocjolny, taki jak smutek czy tęsknota. Kluczem do pozania odpowiedzi na pytanie dlaczego noworodek płacze jest tak naprawdę wzajemne pozanie się z naszą pociechą. Są pewne symmptomy, pewne zachownia, które występują razem z płaczem i mogą pomóc rodzicom we właściwej interpretacji płaczu dziecka. Jakie to symptomy? Przeczytacie o nich za chwilę.

Jakie są rodzaje płaczu noworodka?

Już od pierwszych chwil życia dziecko chce się z nami komunikować, odczuwa taką samą chęć interkacji z innymi ludźmi, jak dorosły człowiek – tylko jest jeden, podstawowy problem, nie umie mówić, a jego jedyną możlowością kontaktu ze światem zewnętrznym jest płacz. Od razu ustalmy sobie jedno! Nie ma czegoś takiego, że dziecko musi sobie popłakać czy musi się wypłakać. Każdy płacz noworodka coś oznacza. Przełóżmy to na dorosłe życie – chcielibyście, aby w chwili, w której wołacie o pomoc, wszyscy się od was odwórcili? Bo właśnie tak to wygląda z perspektywy noworodka.

Płacz może oznaczać na przykład złość, głód, zimno – czyli jakieś uczucia, które powodują dyskomfort.Jak to poznać? Kiedy dziecko jest spokojne i zrelaksowane leży luźno, przygląda się światu. Kiedy kwili, popłakuje i w końcu zaczyna charaktersytycznie płakać (le,lee, leeeee) oznacza, że jest głodne. Często też wtedy przekżywia główkę do pozycji, jak przy piersi. Kiedy jest złe, to oprócz płaczu zaciska pięsći i napina całe ciało.

Płacz może też oznaczać tęskontę za mamą, za jej ciepłem, za jej dotykiem! Po czasie na pewno sami nauczycie się interpretować właściwie ten rodzaj płaczu. Weźcie dziecko na ręce, mówicie do niego, żeby zaspokoić jego potrzebę kontaktu z drugą osobą. Dziecko potrzebuje miłości, przede wszystkim miłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here