Fluoryzacja u dzieci budzi wiele pytań i wątpliwości. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Fluoryzacja – o czym dokładnie mowa?

Fluor jest niezbędny dla zdrowia zębów, ponieważ to właśnie on wzmacnia ich powierzchnię, chroni zęby przed próchnicą oraz uodparnia je na działanie kwasów obecnych w jamie ustnej. Dlatego zaleca się jego stosowanie w wysokim stężeniu już od najmłodszych lat. Jeśli sięgniemy pamięcią, to z pewnością wielu z nas przypomni sobie tego typu zabiegi w szkole, gdyż były organizowane specjalne akcje, gdzie wszyscy uczniowie poddawali się fluoryzacji. Takie zabiegi są bezbolesne i polegają na smarowaniu zębów specjalnym preparatem zawierającym fluor. Substancja ta przykleja się do zębów, ale nie tylko, ponieważ w ślinie następuje także jego wzrost, który wbudowywany jest do szkliwa, wzmacnia je i uodparnia na ataki kwasów.

Fluoryzacja u dzieci – kto ją wykonuje?

Jak już wspomnieliśmy, jeszcze kilka lat temu fluoryzacja była przeprowadzana w szkołach. Jednak rodzice zaczęli podawać w wątpliwość dobroczynny wpływ zabiegu i wiele szkół zrezygnowało z takich praktyk. To jednak nie oznacza, że nie mamy szansy zadbać o stan zębów swoich pociech. Warto pamiętać, że do naszej dyspozycji pozostaje dentysta dziecięcy, który może zlecić fluoryzację. Co więcej, sprawdzi on stan uzębienia malucha i będzie doskonale wiedział, jakie kroki podjąć, by zapewnić zdrowy i piękny uśmiech u naszego dziecka.

Fluoryzacja u dzieci – do kogo się zgłosić?

Na rynku działa bardzo wielu dentystów dziecięcych, więc wydawać się może, że wybór tego odpowiedniego nie powinien być trudny. Jednak praktyka pokazuje, że ten wcale nie ułatwia zadania, ponieważ nie każdy gabinet stomatologiczny zapewnia profesjonalne wsparcie. Jeśli nie chcemy narazić swojego malucha na nieprzyjemności, a przy okazji zrazić go do dentysty, to nasz wybór nie może być przypadkowy. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na ofercie najlepszych gabinetów, które mają doświadczenie w leczeniu zębów u dzieci. Dentysta powinien mieć nie tylko wiedzę, umiejętności i długoletnią praktykę, ale również odpowiednie podejście do małych pacjentów. Jeśli będziemy mieli trudności z określeniem, do którego gabinetu stomatologicznego zapisać malucha, zawsze możemy zebrać o nim trochę informacji. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, nawet nie musimy wychodzić z domu, bo w zebraniu informacji pomoże nam Internet.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Primadent-stomatolog.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here