Inhalator siateczkowy dla dzieci – co musisz wiedzieć o jego działaniu?
Jeśli Twoje dziecko cierpi na choroby układu oddechowego, skorzystaj z możliwości leczenia, jaką daje inhalator siateczkowy dla dzieci. Inhalacje znane są już od czasów starożytnych, jednak metoda ta rozwinęła się niezwykle na przestrzeni czasu. Dziś na rynku dostępnych jest cały szereg różnorodnych inhalatorów, które wspomagają terapię. Wśród nich znajdują się również inhalatory siateczkowe, zwane też membranowymi. Z tego artykułu dowiecie się, w jaki sposób działa ten rodzaj inhalatorów, a także w jaki sposób ich używać, by terapia działała w stu procentach skutecznie.
W jakich przypadkach warto stosować inhalator siateczkowy?
Podobnie, jak każdy inny typ inhalatora, nebulizator siateczkowy stosowany jest przy rozmaitych schorzeniach dróg oddechowych. To świetna metoda leczenia zarówno w przypadku poważnych schorzeń, jak i tych łagodniejszych oraz w profilaktyce przeziębień. Metoda ta polega na podaniu leku, który może znajdować się pod postacią zawiesiny, proszku lub roztworu, a następnie jest on wdychany wraz z powietrzem w postaci aerozolu.
Najczęstsze schorzenia leczone u dzieci przy pomocy inhalatora siateczkowego to:
– katar – dla oczyszczenia układu oddechowego z zalegającej wydzieliny,
– zatoki – dla oczyszczenia dróg oddechowych oraz łatwiejszego oddychania,
– kaszel – dzięki inhalacjom wydzielina zostaje rozrzedzona, dzięki czemu łatwiej jest ją dziecku odkrztusić,
– choroby krtani,
– chrypka.
Inhalator siateczkowy dla dzieci jak działa?
Działanie inhalatora siateczkowego jest bardzo proste. Metoda ta jest nieskomplikowana, dzięki czemu chętnie stosowana jest nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci, także tych najmłodszych. Podstawą działania nebulizatora jest wygenerowanie aerozolu, który posiadał będzie w swoim składzie lek. Podczas wdychania lek wprowadzany jest bezpośrednio do dróg oddechowych, trafiając dokładnie w miejsce, które dotknięte jest procesem chorobowym.
Inhalator siateczkowy generuje aerozol dzięki wymuszonym drganiom. Są to drgania, które powodują przeciskanie się leku przez specjalnie stworzone maleńkie otwory, przy niskiej częstotliwości przenikania przez wspomniane otwory.
Do inhalacji najczęściej stosuje się:
– sól fizjologiczną,
– leki przeciwzapalne,
– leki rozszerzające oskrzela,
– leki rozrzedzające wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych.
Co istotne, stosując inhalacje, należy zawsze trzymać się zaleceń lekarza!
Inhalator siateczkowy a prawidłowe używanie
Niezwykle istotną kwestią stanowiącą o sukcesie inhalacji, jest prawidłowe używanie inhalatora. To od tego bowiem zależy, czy aerozol z lekiem dotrze do miejsca, w którym powinien się znaleźć. Dlatego też koniecznie należy skupić się na tym, by prawidłowo podawać dziecku lek. Ważne jest, by nie tylko zastosować inhalator prawidłowo, ale także rozdrobnić w prawidłowy sposób cząstki zawierające lek we wdychanym przez dziecko powietrzu.
Prawidłowe stosowanie inhalatora pozwala rozbić cząsteczki do odpowiednich rozmiarów, tak, by trafiały zarówno do górnego, jak i dolnego odcinka układu oddechowego. Wielkości te kształtują się następująco:
– średnica powyżej 8 μm – cząstki osiadają głównie w górnej części układu oddechowego (nos i gardło),
– średnica 5 – 8 μm – cząstki osiadają w tchawicy oraz dużych oskrzelach,
– średnica 2 – 5 μm – cząstki osiadają w oskrzelach oraz oskrzelikach,
– średnica 0,5 – 3 μm – cząsteczki osiadają w pęcherzykach płucnych.
Inhalator siateczkowy należy do grupy nebulizatorów elektronicznych. Wibrująca w nim membrana przepycha płynny lek przez małe, mikrometrowe otworki, dzięki czemu lek zamieniany jest na aerozol o precyzyjnym rozmiarze.
Inhalatory siateczkowe są proste w użyciu, a co równie istotne potrafią rozbić podawane leki na odpowiednio małe cząsteczki, dzięki czemu leczenie dziecka będzie odpowiednio skuteczne.
Inhalator siateczkowy dla dzieci jak używać?
Dlaczego wybór nebulizatora ma duże znaczenie? Wynika to przede wszystkim z tego, że małe dzieci (ale i osoby w podeszłym wieku) mogą mieć problem z prawidłowym stosowaniem nebulizatora. Dlatego też należy wybrać dla nich taki inhalator, który pozwoli bez najmniejszych trudności zaaplikować choremu dziecku lek. Inhalator siateczkowy sprawia, że lek aplikowany jest małemu pacjentowi bez trudu i w sposób prawidłowy. Jedyne zadanie, jakie stoi przed dzieckiem, to spokojne wdychanie aerozolu. Nebulizatory siateczkowe to najnowsza generacja inhalatorów, które mogą być stosowane do aplikowania wszystkich rodzajów leków, które stosuje się przy nebulizacji. Dzięki swojej precyzji i wydajności, doskonale nadaje się do stosowania go u dzieci. Co ważne, jest on wydajny oraz pracuje cicho, przez co najmłodsze dzieci nie boją się stosować go. Aplikowana dawka dociera precyzyjnie do celu, przez co cała porcja leku zużywana jest do końca.
Stosując nebulizator siateczkowy ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza. Zleca on dziecku kurację, która dostosowana jest do jego potrzeb oraz wieku. Należy więc przygotować lek w sposób prawidłowy oraz wykonać inhalacje precyzyjnie, zgodnie z zaleceniami pediatry. Tylko dzięki temu inhalacje przyniosą pożądany efekt, dając dziecku maksymalne korzyści.
Stosowanie nebulizatora membranowego – uwagi ogólne
Stosując inhalator siateczkowy regularnie, należy pamiętać, aby raz do roku wymienić membrany. Stosowanie nowych membran jest konieczne, by inhalator wykonywał swoją pracę prawidłowo. To istotne, ponieważ są to elementy, które zużywają się podczas użytkowania, przez co należy zastąpić je w pełni sprawnymi i gotowymi do działania.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Helpmedi, oferującą sprzęt medyczny do domowego użytku.
Dodaj komentarz