Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć pielęgnację zębów. Prawidłowa higiena zapobiega próchnicy i innym chorobom jamy ustnej. Najważniejsza jest profilaktyka, dlatego dzieci powinny dbać o zęby już od pojawienia się pierwszego ząbka, a te wyrzynają się między 6 a 8 miesiącem życia, więc bardzo wcześnie.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć pielęgnację zębów. Prawidłowa higiena zapobiega próchnicy i innym chorobom jamy ustnej. Najważniejsza jest profilaktyka, dlatego dzieci powinny dbać o zęby już od pojawienia się pierwszego ząbka, a te wyrzynają się między 6 a 8 miesiącem życia, więc bardzo wcześnie.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Właściwa pielęgnacja zębów umożliwia wykrycie próchnicy już w początkowych stadiach. Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność nauczenia dziecka właściwego mycia zębów. Nawyki żywieniowe również odgrywają przy tym ogromną rolę.

Dziecko powinno jak najwcześniej przyzwyczaić się do codziennego mycia zębów, zarówno rano, jak i wieczorem. Od samego początku należy pokazać i wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób powinno szczotkować zęby. Można to zrobić na zasadzie zabawy, wykonując przy tym zabawne miny i gesty.

Kilka zasad, jakich należy przestrzegać podczas szczotkowania zębów:

  1. Zęby czyścimy 3-4 minuty niewielką ilością pasty.

  2. W pierwszej kolejności wykonujemy ruchy okrężne, które oprócz szczotkowania zębów, jednocześnie masują także dziąsła.

  3. Następnie przykładamy szczoteczkę do zębów pod kątem 45° i usuwamy w ten sposób resztki jedzenia w kierunku z góry na dół przy górnych zębach i z dołu do góry przy zębach dolnych.

  4. Płuczemy usta wodą, możemy także dodatkowo skorzystać z nitki dentystycznej, która pomoże usunąć osad z przestrzeni międzyzębowych.

Bardzo ważne jest, aby nauka pielęgnacji zębów była systematyczna. Oczywiście nie można zmuszać do tego dziecka, jednak warto po paru dniach ponowić próbę, tak by dziecko nie zniechęciło się do mycia zębów. W końcu ma to być dla niego przyjemność, a nie smutny obowiązek.

Dbając o zęby dziecka, należy mieć na uwadze także to, jakie pokarmy dziecko spożywa w ciągu dnia. Nadmierne spożywanie słodyczy oraz picie gazowanych napojów uszkadza małe ząbki. W związku z tym należy ograniczyć spożywanie przez dzieci słodkich przekąsek, zwłaszcza w godzinach wieczornych, przed zaśnięciem.

Wizyta u stomatologa dziecięcego

Wizyty u dentysty odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu zdrowia dziecka. Podczas pierwszych wizyt stomatolog dziecięcy nadzoruje ząbkowanie, kontroluje stan zębów, a w razie pojawienia się próchnicy skutecznie ją eliminuje. Regularne wizyty u dentysty pozwolą zapobiegać próchnicy i wadom zgryzu u małych dzieci. Kiedy rozpocząć okresowe wizyty u stomatologa dziecięcego? Lekarze zalecają, aby odbywały się już w drugim roku życia malucha.

Bardzo ważna jest pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego, tzw. wizyta adaptacyjna. Stomatolog pokazuje dziecku gabinet, narzędzia, jakich używa podczas wykonywania zabiegów, pokazuje dziecku, jak prawidłowo dbać o zęby itp. Taka wizyta powinna odbywać się w miłej atmosferze, aby dziecko przekonało się, że wizyta u stomatologa wcale nie jest taka groźna.

Niezbędne akcesoria do mycia zębów

Wyróżnia się trzy niezbędne elementy do mycia zębów, a mianowicie:

  • pastę do zębów – powinna być zawsze dostosowana do wieku dziecka,

  • szczoteczkę do zębów, wykonaną ze sztucznego włosia, dla małych dzieci najlepiej wybrać miękką szczoteczkę,

  • nitkę dentystyczną – pomaga usunąć osad między zębami, czyli w miejscach, gdzie szczoteczka nie może dojść.

  • barwiące tabletki na osad nazębny – umożliwiają sprawdzenie i korektę techniki mycia zębów, dostępne są w aptekach i drogeriach.

Zęby należy myć rano i wieczorem, choć najlepiej byłoby myć je po każdym posiłku. Profilaktyka zębów połączona z odpowiednią dietą oraz regularnymi wizytami u stomatologa dziecięcego skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka próchnicy czy też wady zgryzu. Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy specjalisty, bo Twoje dziecko ma poważne problemy z zębami już w wieku przedszkolnym, skorzystaj z kompleksowej pomocy lekarzy specjalistów. Gdzie ich znajdziesz? Z pewnością w większych miastach, takich jak Poznań, Warszawa, Kraków, znajdziesz kliniki stomatologiczne świadczące wysokiej jakości usługi stomatologiczne.

Artykuł powstał we współpracy z Primadent Poznań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here