Jak obniżyć koszt in vitro? Porady

Jak obniżyć koszt in vitro?

In vitro jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności. Jednak barierą, która skutecznie odstrasza wiele par przed skorzystaniem z niej są kwestie finansowe. Sprawdź koniecznie jak obniżyć koszty in vitro!

Niepłodność – jakie są przyczyny?

Coraz więcej par zarówno w Polsce, jak i na świecie ma trudności w zostaniu rodzicami. W ciągu ostatnich kilku lat problemy z płodnością nasiliły się do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała niepłodność na listę chorób społecznych. Jak się szacuje dotyka ona ok. 15-20% par w wieku rozrodczym, co tylko w naszym kraju stanowi ok. 3 mln osób. Kiedy mówimy o niepłodności? Wówczas gdy para pomimo regularnego współżycia bez używania środków antykoncepcyjnych, po roku czasu nie może zajść w ciążę.

Wśród najczęstszych przyczyn tego stanu u kobiet wymienić należy przede wszystkim: wiek (płodność drastycznie obniża się już po 35 roku życia), choroby tarczycy, zaburzenia jajeczkowania, endometriozę, zespół policystycznych jajników (PCOS), czy nieprawidłowości anatomiczne. Natomiast wśród mężczyzn jest to zazwyczaj słabej jakości nasienie, którego parametry przez ostatnie 40 lat obniżyły się o prawie 50%. Wpływ na to mają nie tylko choroby ogólnoustrojowe, czy choroby jąder, ale również zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednia dieta, używki, brak aktywności fizycznej oraz stres.

In vitro – co to?

Metoda in vitro (IVF) jest zapłodnieniem pozaustrojowym, które odbywa się w warunkach laboratoryjnych i polega na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności, która na całym świecie z powodzeniem stosowana jest już od 40 lat, w Polsce zaś od 1987 roku (dzięki niej przyszło łącznie już przeszło siedem milionów dzieci). Jaka jest jej skuteczność? Otóż najwyższy wskaźnik żywych urodzeń po przeprowadzeniu in vitro osiąga się we Francji i jest to 40%, natomiast w naszym kraju nie prowadzi się centralnych statystyk. Należy tu jednak podkreślić, że w dużej mierze powodzenia tej metody zależy od wieku przyszłej mamy, przyczyn niepłodności, sytuacji medycznej pacjentów, czy doświadczenia lekarza prowadzącego.

Jakie są wskazania do in vitro?

W większości przypadków niepłodności sprawdza się standardowe leczenie. Wystarczy jedynie określić problem i wdrożyć odpowiednie procedury (lekarz może zastosować zarówno leczenie farmakologiczne jak i chirurgiczne). Jednak czasami nie daje to efektów i wówczas jedynym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie techniki rozrodu wspomaganego. Szacuje się jednak, że tylko 0,2-0,5% (23-25 tys.) par w naszym kraju wymaga leczenia metodą rozrodu wspomaganego (czyli inseminacją domaciczną lub właśnie in vitro). Oto najczęstsze wskazania:

  • nieprawidłowe parametry nasienia,
  • zaburzenia hormonalne,
  • ciężka postać endometriozy,
  • nieudane próby inseminacji domacicznej,
  • obniżona rezerwa i przedwczesne wygaśnięcie jajników,
  • niedrożność jajowodów,
  • ciężka postać endometriozy,
  • nieznane przyczyny niepłodności (niepłodność idiopatyczna).

Co ważne, in vitro może być stosowane również w przypadku par płodnych. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której jeden z partnerów jest nosicielem HIV lub HCV (wirusowym zapaleniem wątroby typu C). Metoda IVF wskazana jest także w leczeniu przeciwnowotworowym (może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia jajników) oraz gdy jeden z partnerów jest nosicielem zmian genetycznych, powodujących ciężkie i nieodwracalne zmiany u potomstwa.

Jakie są koszty in vitro i od czego zależą?

Przez wieloetapowość procedury oraz konieczność zapewnienia najwyższych standardów, koszt in vitro przekracza budżet wielu polskich par. Należy tu jednak podkreślić, że na jego cenę wpływ ma kilka czynników. Jednym z nich jest na pewno wybór kliniki, w której chcemy je przeprowadzić, ponieważ każda z nich ustala swoje własne ceny na poszczególne usługi medyczne (są one zazwyczaj wyższe w większych miejscowościach). In vitro oznacza dla pary zazwyczaj wydatek rzędu 7-8 tysięcy złotych, nie wliczając oczywiście badań (wstępnych i kwalifikacyjnych) oraz wizyt lekarskich. Natomiast całkowity koszt in vitro może wynosić nawet 10-12 tys. zł.

Jak skorzystać z refundacji in vitro?

Jak widać może to być dla wielu par nieosiągalna suma. Niestety chorzy w Polsce, pozbawieni zostali przez rządzącą partię możliwości kompleksowego finansowania leczenia niepłodności. Program refundacji in vitro wprowadzony przez rząd PO-PSL w lipcu 2013 roku przerwany został 30 czerwca 2016 roku (dzięki niemu na świat przyszło blisko 22 tys. dzieci, a z zamrożonych podczas programu zarodkom wciąż rodzą się kolejne).

Obecnie refundacja dostępna jest wyłącznie w ramach programów miejskich https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1798364,1,refundacja-in-vitro-dostepna-tylko-w-ramach-programow-miejskich.read. Samorządowe programy dofinansowania in vitro posiadają takie miasta jak: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Słupsk, Szczecin, Chojnice, Ostrów Wielkopolski, czy Bydgoszcz. Wszystkim uczestnikom programu przysługuje wówczas możliwość jednorazowego dofinansowania do in vitro w wysokości do 5 tys. zł (pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury, ponieważ pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci).

Dlatego też, jeśli marzycie o dzidziusiu warto jest przyjrzeć się proponowanym ofertom refundacji in vitro, która z pewnością obniży koszty tej metody.

Anna Trmik

Dodaj komentarz