Wizyta u dentysty lub innego lekarza nie jest niczym przyjemnym. Odwiedzin w lekarskim gabinecie nie lubią nawet dorośli, a co dopiero dzieci, które jeszcze nie rozumieją, że jest to konieczne do zachowania dobrego stanu jamy ustnej. Co zrobić, żeby wizyty u dentysty przebiegały bez płaczu i nerwowych krzyków? Poniżej przedstawiamy kilka sposób jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty.

Zacznij przygotowania zanim wizyta będzie potrzebna 

To bardzo ważny punkt! Nigdy nie należy straszyć dziecka wizytami u dentysty np. gdy je za dużo słodyczy i chcemy mu uświadomić, że cukier niszczy zęby. Budowanie strachu przed lekarzem odbije się już na najbliższej wizycie, ponieważ będzie się ona kojarzyła dziecku z czymś nieprzyjemnym i bolesnym. Warto uświadamiać pociechę jak ważne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Wspólne szczotkowanie zębów, zabawa w kontrole dentystyczne z pluszakami oraz wizyty adaptacyjne u dentysty na pewno nam w tym pomogą.

Wizyta próbna 

Coraz więcej profesjonalnych gabinetów dentystycznych oferuje usługi adaptacyjne dla dzieci. Wizyta próbna odbywa się bez wykonywania bolesnych zabiegów i polega na zapoznaniu dziecka z gabinetem oraz pracą lekarza stomatologa. Wizyta adaptacyjna jest przydatna także rodzicom – w trakcie jej trwania mogą uzyskać poradę na temat zdrowych nawyków związanych z dbaniem o zęby. 

Wizyta adaptacyjna ma budować pozytywne skojarzenia oraz zapoznać dziecko z funkcjonowaniem gabinetu stomatologicznego. Powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze, która zaprocentuje w przyszłości, gdy będzie konieczne przeprowadzenie zabiegu z zakresu stomatologii.

Daj przykład

Dzieci są bardzo podatne na to, co robią ich rodzice. Jeżeli będą obserwować, że mama i tata dbają o zęby, prawdopodobnie będą chciały zrobić to samo. Dobrym pomysłem jest rodzinna wizyta u dentysty. Naśladownictwo dorosłych może świetnie się sprawdzić w przypadku profilaktyki, ponieważ regularne dbanie o stan zdrowia jamy ustnej minimalizuje ryzyko potrzeby korzystania z usług stomatologicznych. Możliwe, że dziecko długo nie będzie musiało korzystać z leczenia w gabinecie, ale mimo to, warto wprowadzić wszystkie elementy, które pozwolą na oswojenie się dziecka z wizytami u dentysty.

Buduj pozytywne skojarzenia

Wizyta u dentysty nie zawsze jest bolesna, ale może taka być. Warto uświadomić dziecko, że zabiegi przeprowadzane przez dentystę mogą boleć. Inaczej, dziecko poczuje się oszukane i następnym razem nie zaufa nam, gdy powiemy, że “nic nie będzie bolało”. Lepiej nie ukrywać, że zabieg będzie bolał, tylko zaznaczyć, że jest to konieczne i wierzymy, że nasze dziecko da radę wytrzymać. Dobrym pomysłem jest nagrodzenie pociechy po odbyciu wizyty u dentysty. Jednak nie należy mylić nagrody z przekupstwem! Nagradzanie wytrwałości oraz cierpliwości podczas wizyty na pewno zaprocentuje w przyszłości. 

Podsumowanie 

Odpowiednie przygotowanie dziecka do wizyty u dentysty zaczyna się już na etapie uświadamiania jak ważna jest pielęgnacja zębów oraz jamy ustnej. Zabawa w dentystę  i wizyty adaptacyjne, to podstawowe elementy procesu zapoznawania się z gabinetem stomatologicznym. Nieprawidłowe przygotowanie przez rodziców oraz źle przeprowadzona pierwsza wizyta może skutkować lękiem przed dentystami w dorosłym życiu.

Artykuł powstał przy pomocy joko-dent.pl – dentysta Bielsko Biała

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here