Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

10 października 2019 Anna Trmik 0
Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Wraz z nadejściem jesieni zdecydowanie coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza rodziców, którzy boją się narazić swą pociechę na przeziębienie. Ale spacerów jesienią ani zimą nie należy się obawiać. Trzeba tylko zadbać o odpowiedni ubiór.

Na jesienne spacery warto wychodzić już z kilkunastodniowym maluszkiem pod warunkiem, że nie wieje silny wiatr, a temperatura powietrza nie jest zbyt niska. Dziecko dotleni się, zacznie powoli przyzwyczajać się do niższych temperatur, które wkrótce będą coraz bardziej odczuwalne. Dzięki regularnym spacerom wzmocni się odporność dziecka.

Niemowlę leżące w wózku zmarznie o wiele szybciej, niż dziecko, które przebywa w ruchu. Należy ubrać je na cebulkę i przykryć grubym, ciepłym kocem. Na jesienną pluchę niezbędna będzie folia przeciwdeszczowa.

Ubiór na cebulkę sprawdzi się też przy starszym dziecku. Rodzice często nie wiedzą, jak ubrać dziecko do przedszkola. Kilka warstw lżejszych ubrań uchroni dziecko przed przegrzaniem i przemarznięciem, gdyż w każdej chwili można zdjąć lub założyć jedną warstwę.

Najważniejszy element stroju stanowi nieprzemakalna kurtka wyposażona w kaptur. Niezbędna jest czapka, szalik oraz rękawiczki. Należy też zadbać o dobrej jakości, nieprzemakalne obuwie . Najlepiej by sięgało za kostkę.

Jedną z ulubionych zabaw kilkulatków podczas spacerów jest skakanie po kałużach. Dlatego na jesienną pluchę idealnie nadają się kalosze. Jeżeli wybieramy trzewiki, zwróćmy uwagę na ich nieprzemakalność oraz na podeszwę, która nie może być śliska. Jeśli chodzi o zapięcie, wybierzmy rzepy lub suwaki, z zawiązaniem sznurówek przedszkolak może mieć problem.

Pierwsze spacery z niemowlęciem

Na spacery z dzieckiem, zwłaszcza z niemowlęciem najlepiej wychodzić w godzinach popołudniowych. Między godziną 12 a 14 temperatura jest najbardziej optymalna, a słońce świeci najmocniej. Idealnie by było, gdyby pora spaceru wypadła w czasie snu maluszka. Drzemka na świeżym powietrzu intensywnie dotleni organizm dziecka.

Pierwsze spacery  nie powinny trwać dłużej niż kwadrans, potem stopniowo należy je wydłużać po kilka, kilkanaście minut w zależności od pogody. W czasie spacerów unikajmy chodzenia po sklepach. Wchodzenie do sklepów i wychodzenie z nich to narażanie dziecka na niepotrzebne i  ryzykowne zmiany temperatury, które sprzyjają przegrzewaniu i infekcjom. Dziecko narażone jest też na kontakt z osobami, które nie zawsze są zdrowe. Jeśli tylko zakupy podczas spaceru nie są koniecznością, unikajmy ich.

 

 

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.

Ciemny
Jasny