Jak wybrać butelkę do karmienia ?

29 lipca 2022 Anna Trmik 0
Jak wybrać butelkę do karmienia ?

Wybór butelki do karmienia na pozór wydaje się być prostym zadaniem.

Kiedy jednak przychodzi czas, żeby się z nim zmierzyć, młodzi rodzice często mogą napotkać problem. Na rynku dostępne są tysiące produktów o różnorakich kształtach, rozmiarach i o różnym przeznaczeniu. Jak zatem wybrać butelkę, która będzie najlepsza dla naszego dziecka?

Wybierz rozmiar butelki

Aby na początek zawęzić obszar poszukiwań warto zacząć od wyboru rozmiaru butelki. Jest to decyzja bardzo indywidualna. Należy zdefiniować przeznaczenie butelki i określić, czy będzie ona używana do karmienia od pierwszych dnia życia czy też będzie służyła jako uzupełnienie do karmienia piersią.

Należy mieć świadomość, że noworodek je 6-7 razy na dobę wypijając jednorazowo 90-120 ml mleka. Jeżeli decydujemy się wyłącznie na karmienie butelką, najlepsza będzie taka o pojemności 120-150 ml. W późniejszym etapie rozwoju będzie ona mogła być wykorzystana do podawania dziecku soczków lub wody.

Wraz ze wzrostem dziecka, konieczne będzie zwiększanie pojemności butelki. Po czwartym miesiącu życia dziecka będzie można zaopatrzyć się w butelkę o pojemności 120-150 ml, a w kolejnych miesiącach życia dziecka w razie potrzeby zdecydować się na większą 240 i 330 ml. Jeżeli natomiast butelka jest przez nas wykorzystywana tylko jako uzupełnienie karmienia piersią, z powodzeniem możemy zakupić tę o najmniejszej pojemności 110 ml.

Określ, z jakiego materiału ma być ona wykonana

Wybór materiału to kolejna ważna kwestia, jaką warto wziąć pod uwagę podczas zakupu butelki do karmienia. Obecnie na rynku najbardziej popularnymi są butelki plastikowe, szklane i silikonowe.

Butelki plastikowe są najtańsze i najbardziej odporne na upadki z wysokości, lecz jednocześnie dość podatne na zarysowania i odbarwienia. Ze względów higienicznych należy je także wymieniać co około 2 miesiące.

Do zalet plastikowych butelek można niewątpliwie zaliczyć ich różnorodne barwy i kształty, które mogą być dla dziecka stymulujące oraz bezpieczeństwo użytkowania. Podczas zakupu plastikowej butelki warto zwrócić uwagę, czy zawiera ona BPA. Jest to szkodliwy składnik który może przenikać do żywności.

Butelki szklane są wybierane głównie ze względów ekologicznych. Są one również trwałe i higieniczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Mają jednak także szereg wad- są ciężkie, podczas podgrzewania stają się gorące, a podczas upadku rozbijają się mogąc skaleczyć dziecko.

Butelki silikonowe są wykonane z elastycznego tworzywa, dzięki czemu uginają się pod naciskiem. Są lekkie, łatwe w czyszczeniu i nie ma w przypadku ich użycia obaw o stłuczenie. Nie można jej jednak podać dziecku do samodzielnego picia, gdyż pod wpływem zbyt dużego nacisku może dojść do zakrztuszenia.

 

Wybierz kształt butelki do karmienia dziecka

Na sklepowych półkach można znaleźć butelki w najrozmaitszych kształtach. Od prostych poprzez te bardziej fikuśne. Kształt butelki nie ma jednaj większego znaczenia, a wybór ogranicza się do zdecydowania, czy wybierzemy butelka prostą czy profilowaną.

Prosta butelka z zasady jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, nie posiada bowiem żadnych zakamarków, które trzeba doczyścić. Jest ona także doceniana podczas nauki samodzielnego picia, gdyż jej wymiana na kubeczek treningowy będzie łatwiejsza dla dziecka. Do prostej butelki można także dokupić specjalne uchwyty, które będą pomocne dla dziecka.

Butelka do karmienia profilowana jest natomiast lepiej przystosowana do malutkich rączek dziecka. Dzięki temu maluchowi trzyma się ją po prostu wygodniej. Jej wadą jest kwestia mycia i konieczności doczyszczania zakamarków.

Jak widać, wybór butelki do karmienia nie należy do najprostszych. Warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione czynniki, jednak przede wszystkim dopasować ją do okoliczności użytkowania, sposobu życia i do naszego maluszka, bo on jest w tym przypadku najważniejszy. (Więcej znajdziesz na tej stronie.)

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.

Ciemny
Jasny