Czas spędzony z dzieckiem w domu to bez dwóch zdań cudowny czas. Jednak prędzej czy później przychodzi dzień rozstania, trzeba wrócić do pracy, tylko co wtedy zrobić z naszą kochaną pociechą? Jeżeli nie mamy możliwości skorzystać z pomocy dziadków, to do wyboru zostają nam dwie opcje: wynająć opiekunkę lub zapisać dziecko do żłobka. Zastanowimy się dzisiaj nad tą drugą opcją. Jak wybrać dobry żłobek? Na co zwrócić uwagę, żeby mieć pewność, że nasz wybór jest słuszny? Poniżej znajdziecie odpowiedź!

Żłobkowe formalności

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy żłobek znajduje się w specjalnym rejestrze, prowadzonym przez Urząd Miasta lub Gminy. Nie musicie jednak specjalnie tracić czasu na stanie w kolejkach, takie rejestry są dostępne online. A dlaczego warto to sprawdzić? Ponieważ każdy żłobek czy Klubik Malucha, aby mógł zostać do takiego rejestru dopisany, musi spełniać bardzo restrykcyjne wymagania odnośnie zaplecza sanitarnego i lokalowego, liczby i rodzaju pomieszczeń oraz opinii straży pożarnej i sanepidu.

Wizyta w żłobku to konieczność

Dlaczego warto udać się do żłobka osobiście? Powodów jest kilka, ale wymienimy tylko te najważniejsze. Przede wszystkim zobaczysz na żywo miejsce, w którym Twój maluch będzie spędzał sporo część swojego dnia. Zdjęcia czy opinie w Internecie mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości, warto przekonać się o tym wcześniej. Zobaczysz na żywo pomieszczenia oraz poznasz ciocie, które będą się opiekować Twoim dzieckiem.

Sprawdź kwalifikacje personelu

Osobiście uważamy, że ciocie w żłobku powinny posiadać odpowiednie przygotowanie, najlepiej w postaci studiów wyższych. Najlepsze kierunki to wychowanie przedszkolne lub pedagogika wczesnoszkolna. Oczywiście nie zaszkodzi także jakiś kurs pielęgniarski. Warto też poznać opiekunki osobiście, bądź co bądź będą one odpowiedzialne za część rozwoju naszego dziecka! To one będą jadły z nim posiłki, bawiły się czy chodziły na spacery. Poznanie osobiste personelu pozwoli Ci sprawdzić podejście do rodziców. Atmosfera panująca w żłobku to gwarancja Twojego spokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here