Rozwój dziecka powinien odbywać się w naturalnych warunkach. Nie należy zatem wymuszać na dziecku pierwszych kroków, bowiem każdy maluch rozpoczyna umiejętność chodzenia indywidualnie.

Rozwój dziecka powinien odbywać się w naturalnych warunkach. Nie należy zatem wymuszać na dziecku pierwszych kroków, bowiem każdy maluch rozpoczyna umiejętność chodzenia indywidualnie. Wybór pierwszych butów dla dziecka jest zatem niezwykle ważny, ponieważ wspomaga jego rozwój. Jakie powinny być zatem buty do nauki chodzenia?

Czym powinny charakteryzować się pierwsze buty dziecka?

Wielu specjalistów uważa, że dziecko powinno rozpocząć stawianie pierwszych kroków na boso. Delikatna stopa malucha poznaje w ten sposób otoczenie, a tym samym rozwija się w odpowiedni sposób. Bardzo ważne jest wybranie obuwia, które cechować będzie się odpowiednią podeszwą. Istotna jest zatem elastyczność. Podeszwa musi wyginać się na wszystkie strony, ponieważ stopa malucha jest szczególnie ruchliwa. Zastosowanie twardych materiałów skutkować by mogło usztywnieniem stopy, a tym samym ograniczeniem jej ruchów. Oczywiście obuwie cechować musi się także lekkością, ponieważ ciężka konstrukcja obciążałaby niepotrzebnie stopę. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów jest koniecznie, zapewnia bowiem właściwą przewiewność i miękkość wierzchu buta. Prawidłowa cyrkulacja powietrza we wnętrzu zapewnia odpowiednie warunki do stawiania pierwszych kroków.

Buty do nauki chodzenia nie powinny zawierać dodatkowych wkładek we wnętrzu. Rozwój malucha opiera się na naturalnym kształtowaniu stopy, nie należy zatem tego niepotrzebnie utrudniać. Cholewka także musi być prawidłowo dopasowana i kończyć się nieco poniżej kostki – wówczas zapewniona będzie właściwa mobilność.

Dlaczego należy zabezpieczyć otoczenie dziecka?

W początkowej fazie rozwoju maluch rozpoczyna swoją przygodę z chodzeniem od stąpania bosą stopą po podłożu. Bardzo ważne jest zatem właściwe zabezpieczenie otoczenia, tak aby powierzchnia nie stanowiła zagrożenia. Zwrócić również należy uwagę na zabezpieczenie mebli i wyposażenia. Pierwsze buciki dla dziewczynki lub chłopca sprawdzą się doskonale podczas spaceru bądź spotkań rodzinnych, gdy maluch chciał będzie opuścić wózek. Oczywiście nie należy pozwalać mu boso stąpać po podłożu nam nieznanym, ponieważ wiązać by się to mogło z uszkodzeniem delikatnej stopy malucha.

Wielu producentów niestety oferuje modele obuwia, które niekoniecznie są odpowiednie dla malucha. Zakup niewłaściwych butów nie wspomaga rozwoju dziecka i stanowi zagrożenie. Warto jest zatem porównać kilka modeli, zanim zdecydujemy się na konkretne obuwie, które będzie w pełni przystosowane do kształtowania się stopy, a tym samym umiejętności chodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here