Makramy to technika wyplatania lub wiązania sznurków, dzięki której można stworzyć piękne łapacze snów i inne wyplatanki, które wspaniale zdobią np. aranżacje w stylu boho. Ta technika może być wykonywana przy pomocy różnych węzłów, takich jak węzeł potrójny, węzeł skrzyżowany, węzeł półpłaski, węzeł czterowęzłowy itp.

Czego potrzebujemy, aby zrobić makramę?

Aby zrobić makramę, potrzebujemy przede wszystkim dobrego sznurka. Takiego, który będzie w odpowiednim odcieniu. Może to być gruba sznurkowa włóczka lub przędza. Sznurki do makramy mogą być wyprodukowane z różnych materiałów: bawełna, juta, wełna czy syntetyczne (np. nylonowe sznurki do makramy są całkiem dobre i występują w różnych kolorach). Potrzebne będą także nożyczki, linijka lub miarka do pomiaru, ewentualnie taśma maskująca do oznaczania miejsca cięcia, igła i nitka, a także dowolne ozdoby czy dodatki, które chcemy dodać do naszej makramy. Dodatkowo warto mieć przygotowane jakieś drewniane patyki lub obręcze, które będą pełniły rolę podstawy dla tworzenia różnych węzłów.

Jak zrobić makramę? Techniki

Przygotuj drewniane kije, na których będziesz tworzyć wzór makramy. Możesz użyć dowolnych drewnianych patyków w odpowiedniej długości i grubości. Oznacz punkt środkowy każdego kija i połącz ze sobą oba patyki. Możesz związać je ze sobą za pomocą sznurka lub oplotki w miejscu, w którym się krzyżują. Przygotuj nylonowe sznurki do makramy. Możesz je przyciąć na długość około dwukrotnie dłuższą niż pożądana długość finalnej makramy. Podziel sznurki na grupy po cztery i przeciągaj przez siebie wokół połączenia patyków. Zrób kilka takich grup dla ramek z obu stron. Na obu końcach grup sznurków wykonaj węzły, aby utrzymać je na miejscu. Zbierz dwie grupy sznurków po obu stronach ramki i wykonaj węzeł na odpowiedniej wysokości, tworząc pierwszy wiersz węzłów. Powtarzaj ten układ aż do osiągnięcia pożądanej długości. Swobodnie układaj sznurki na kiju, tworząc różne wzory. Możesz użyć różnych technik wiązania sznurków , takich jak węzeł płaski, węzeł prosty czy spiralny, aby uzyskać różne efekty. Na końcu makramy wykonaj kilka węzłów, aby sznurki się nie rozwiązywały. Przytnij nadmiar sznurków na równą długość, jeśli tego wymaga projekt.

Gotowe! Teraz możesz cieszyć się swoją własnoręcznie wykonaną makramą. Pamiętaj, że możliwości w tworzeniu wzorów i stylów makramy są niemal nieograniczone, więc możesz eksperymentować i dopasowywać ją według swoich upodobań. Mogą to być makramy miniaturowe, jak i wielkie łapacze snów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here