Wybór fotelika dla niemowlaka z pewnością nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza dla niedoświadczonych rodziców. Nie wystarczy wybrać się do sklepu i kupić pierwszy lepszy fotelik.

Zakup fotelika powinien być przemyślany i poprzedzony analizą dostępnych modeli, co pozwoli na wybór tego właściwego, który będzie dla nas i dla naszego dziecka odpowiedni.

Od czego zacząć?

Wybór odpowiedniego fotelika możemy zacząć od analizy dostępnych modeli. W sklepach internetowych jest dostępnych wiele różnych modeli, możemy je ze sobą porównać i zastanowić się, co jest dla nas ważne.

Dla niemowlaka można zakupić albo fotelik z kategorii 0 – 13 kg, inaczej nazywany nosidełkiem lub fotelik z kategorii od 0 – 18 kg. Podstawowa różnica jest taka, że nosidełko dla dziecka umożliwia wygodne przenoszenie dziecka pomiędzy domem a samochodem.

Fotelik z kategorii 0 – 18 kg jest najczęściej montowany na stałe w samochodzie i dziecko do samochodu trzeba przenieść na rękach i dopiero tam zapiąć je w foteliku. Z tego względu rodzice najczęściej wybierają nosidełko dla dziecka jako pierwszy fotelik.

Inną rzeczą, nad którą należy się zastanowić na tym etapie jest fakt, czy będziemy chcieli dziecko zapinać w samochodzie pasami bezpieczeństwa czy też interesuje nas fotelik z dodatkową bazą, w którą wpina się fotelik.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy wstępnie wybrane przez nas foteliki brały udział w testach zderzeniowych (np. ADAC) i jakie oceny w tych testach otrzymały.

Istotne jest, aby wybrany przez nas fotelik miał za sobą takie testy oraz żeby otrzymał w nich dobre oceny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że fotelik powinien być w stanie zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo w razie jakiegoś wypadku czy kolizji.

Na rynku jest również sporo modeli tanich fotelików. Niestety takie modele najczęściej nie były testowane, a nawet jeśli były, to osiągały niezadowalające wyniki. Takie foteliki należy bezwzględnie odrzucić, gdyż nie będą one w stanie zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwa.

Zakup fotelika – gdzie najlepiej?

Jeśli przeprowadziliśmy już wstępną analizę, to z pewnością mamy wybrany model lub kilka modeli, które nas interesują. Istotne jest, żeby nie dokonywać zakupu takiego fotelika w ciemno przez Internet. Fotelik samochodowy przed zakupem powinien być przymierzony do naszego samochodu, dlatego nasze kroki powinniśmy skierować do dobrego sklepu z fotelikami, gdzie sprzedawca sprawdzi czy wybrany przez nas fotelik pasuje do naszego auta.

Dlaczego jest to takie ważne? Nawet najdroższy fotelik, z najlepszymi ocenami i z najlepszymi opiniami nie będzie dobrym wyborem, jeżeli nie da się go właściwie zamontować w naszym samochodzie.

Samochody są bardzo różne i mają różne kąty nachylenia oparcia w kanapach samochodowych, co sprawia, że niekoniecznie każdy fotelik można poprawnie zamontować w każdym samochodzie.

A jeśli fotelik nie będzie zamontowany stabilnie i dziecko nie będzie w nim miało odpowiedniej pozycji, to taki fotelik nie będzie w stanie zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwa.

foteliki-przodem-i-tylem-do-kierunku-jazdy

Fotelik dla niemowlaka – istotne informacje

Jeżeli mamy już zakupiony fotelik dla niemowlaka, to pamiętajmy, że foteliki dla najmłodszych dzieci muszą być montowane w samochodzie w taki sposób, żeby dziecko było przewożone tyłem do kierunku jazdy.

Noworodków i niemowlaków nie wolno przewozić przodem do kierunku jazdy, gdyż w razie wypadku dziecko przewożone przodem ucierpiałoby znacznie mocniej niż dziecko przewożone tyłem.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – nosidełka dla dzieci można montować w samochodzie na dwa różne sposoby. Pierwszym jest montaż przy wykorzystaniu pasa samochodowego, drugim – montaż na specjalnej bazie.

Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, gdyż nie wymaga dodatkowych zakupów poza fotelikiem. Drugie rozwiązanie jest nieco wygodniejsze, ale wymaga dodatkowo zakupu bazy.

Podsumowanie

Decyzja o zakupie fotelika jest jedną z najważniejszych decyzji, które podejmujemy na etapie kupowania wyprawki dla dziecka. W odróżnieniu od innych rzeczy takich jak np. ubranka, łóżeczko czy nawet wózek, fotelik ma do spełnienia ważne zadanie – musi zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo.

Z tego względu na wybór fotelika należy poświęcić trochę czasu i nie dokonywać zakupu pod wpływem impulsu. Więcej znajdziesz tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here