Kiedy można wyjść an spacer z noworodkiem? Czy są jakieś przeciwwskazania, aby zabierać malucha na zewnątrz? W jaki sposób najlepiej wybrać się z malutkim dzieckiem na spacer? Dobry sklep z wózkami to najważniejszy krok!

Jaki wózek wybrać?

Ranking wózków dla niemowlaka, który jeszcze nie siada, powinien posiadać gondolę, czyli specjalny kosz, w którym maluch może wygodnie leżeć podczas spaceru. Taki model jest użytkowany przez rodziców dość krótko — przez około 8-10 miesięcy. Po tym czasie najlepiej wozić dziecko w spacerówce, która jest lepiej przystosowana do jego wzrostu, a przy tym pozwala mu oglądać świat z pozycji siedzącej lub półleżącej. Każdy sklep z wózkami ma również w swojej ofercie wózek 3w1 – po zdemontowaniu gondoli wystarczy założyć spacerówkę, która w niektórych modelach może być także bezpiecznym fotelikiem do samochodu, tak zwaną „łupinką”. Spacerówka z daszkiem, parasolką lub osłoną przeciwdeszczową, montowana tyłem lub przodem do kierunku jazdy to świetny sposób na to, aby maluch aktywnie uczestniczył w spacerze. A co z najmłodszymi maluchami?

Kiedy można zabrać noworodka na spacer?

Zdrowy noworodek może doświadczać pierwszych spacerów już w około 4. dobie życia. Początkowo warto jednak robić tak zwane „werandowanie”, czyli wystawiać dziecko na kilkanaście minut razem z wózkiem ubrane ciepło na przykład na balkon lub przed dom. Również zimą można zabrać maluszka na spacer, pamiętając o ciepłym kombinezonie, kocyku i ubranku dla dziecka. Stopniowo można zwiększać długość spaceru od kilkudziesięciu minut do nawet 3-4 godzin, dbając o karmienie i przewijanie, gdy dziecko tego potrzebuje.

Kiedy nie wychodzić z noworodkiem na spacer?

Należy wystrzegać się wychodzenia na spacery z dzieckiem, którego skóra i cały organizm są bardzo delikatne, gdy temperatura i pogoda temu nie sprzyja. Deszcz, słońce czy wiatr nie powinny być problemem przy dobrym wózku posiadającym odpowiednie osłony. Jednak wysoka temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza lub zbyt niska — poniżej zera, to nie jest dobry czas, by brać noworodka na zewnątrz. Zimą zaleca się, aby nieco przeciągnąć w czasie pierwszy spacer — powinien on nastąpić dopiero po około 2 tygodniach od wyjścia ze szpitala. Wszystko z uwagi na wciąż jeszcze zbyt słaby układ immunologiczny, dla którego zetknięcie z patogenami lub niekorzystna aura mogłyby spowodować infekcję. Mówi się, że nie ma złej pogody — jest tylko nieodpowiednie ubranie. Sporo w tym racji, ale należy pamiętać, że dla organizmu noworodka, który do tej pory przebywał w ciepłym i ciasnym łonie matki, zetknięcie ze światem zewnętrznym może być dużym szokiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here