Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży i jak im zapobiegać
Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety. Jednak jest to również czas bardzo dużych zmian w jej ciele, które wpływają także na kondycję skóry. W wyniku zmian w gospodarce hormonalnej każda z nas może prędzej czy później doświadczyć rozstępów. W poniższym artykule dowiesz się kiedy pojawiają się blizny oraz jak im skutecznie zapobiegać.
Dlaczego w ciąży powstają rozstępy?
Na pojawienie się rozstępów w okresie, w którym spodziewasz się dziecka mają wpływ różne czynniki. Jak już wspomnieliśmy powyżej, jednym z nich jest działanie hormonów. Bardzo często jednak znaczenie mają uwarunkowania genetyczne. Oprócz tego szybki przyrost masy ciała, który wpływa na gwałtowne rozciąganie się skóry oraz niewłaściwa dieta. Rozstępy jednak nie pojawiają się w zaawansowanym stadium od razu. Najpierw są drobne i lekko różowe, a to ostatni dzwonek by zacząć dbać o skórę.
Kiedy pojawiają się pierwsze rozstępy w ciąży?
W zależności od organizmu, rozstępy mogą pojawiać się na różnym etapie ciąży. Niemniej jednak największy procent ciężarnych kobiet odnotowuje pierwsze blizny w okolicach 6-7 miesiąca, czyli wtedy, kiedy brzuch zaczyna się gwałtownie powiększać. Istnieją przypadki kiedy kobiety zauważają pierwsze widoczne zmiany nawet wcześniej. Niezależnie od predyspozycji, warto zapobiegać powstawaniu rozstępów już w pierwszych tygodniach ciąży poprzez odpowiednie nawilżenie skóry i właściwą pielęgnację.
Czy da się zwalczyć rozstępy?
Zapobieganie widocznym już rozstępom jest bardzo trudne, jednak nie powinnyśmy się poddawać. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kremów i serum, które działają na widoczne już rozstępy. Należy wtedy regularnie masować i nawilżać skórę. Jeżeli to nie pomoże, niestety pozostaje już tylko kosztowny zabieg, który nie zawsze daje pożądany efekt. Dlatego właśnie bardzo ważna jest profilaktyka i stosowanie odpowiednich kosmetyków.
Jak zapobiec rozstępom w ciąży?
Poniżej znajduje się lista kilku skutecznych sposobów w walce z bliznami, dzięki którym będziesz mogła cieszyć się zdrową skórą jak najdłużej:
- masaż – np. pod prysznicem, naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, zwłaszcza w miejscach gdzie najczęściej występują zmiany – uda, brzuch, pośladki, piersi;
- masowanie kostkami lodu – zabieg, który nie należy do najprzyjemniejszych, ale nadaje skórze jędrność i poprawia krążenie;
- peeling – bardzo ważny element pielęgnacji skóry, który powinno się wykonywać 1-2 razy w tygodniu; dzięki temu przygotujemy skórę na aplikację kosmetyków nawilżających i pozbędziemy złuszczonego naskórka
- nawilżenie – aby skutecznie pozbyć się rozstępów, należy stosować sprawdzony i hipoalergiczny kosmetyk na rozstępy w ciąży Mustela oraz balsam nawilżający i ujędrniający;
- zdrowa dieta – bogata w cenne wartości odżywcze i mikroelementy – cynk i krzem w szczególności;
- ruch fizyczny – niezwykle ważny w ciąży, odpowiednie ćwiczenia wzmagają elastyczność i jędrność skóry, np. gimnastyka lub joga.
Dodaj komentarz