Kosz mojżeszowy to popularny produkt, który bardzo często stanowi istotny element wyprawki dla noworodka. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary służy najczęściej tylko do szóstego roku życia malucha. Jest doskonałym zamiennikiem popularnych łóżeczek i kołysek. Co warto wiedzieć więcej na jego temat i jakie jest jego zastosowanie? Wyjaśniamy.

Czym jest kosz mojżeszowy?

Kosz mojżeszowy to popularna alternatywa dla łóżeczka w którym śpi noworodek. Jest on wykonany najczęściej z wikliny, łuski kukurydzianej lub innego sztywnego i lekkiego materiału. Swoim kształtem przypomina niewielką misę. Ograniczona powierzchnia kosza mojżeszowego ogranicza w niewielkim stopniu poruszanie się dziecka, co tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo. Maluch zwykle pozostaje w jednej pozycji, w dobrze zamkniętej przestrzeni. Ogranicza to bodźce dochodzące z zewnątrz, uspokaja go i pozwala na lepszy relaks.

Nazwa pochodzi bezpośrednio z biblijnych opowiadań, a dokładnie ze Starego Testamentu. W koszu podróżował po Nilu mały Mojżesz, który został odnaleziony przez córkę Faraona. Mimo upływu wielu tysięcy lat, zwyczajny lekki i okrągły lub owalny kosz wykonany z wikliny po dziś dzień jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego noworodka.

Do jakich zastosowań nadaje się kosz mojżeszowy?

Kosz mojżeszowy to praktycznie rozwiązanie, które powinni rozważyć wszyscy rodzice dbający o komfortową jakość snu nowo narodzonego dziecka. Niewielka ilość miejsca może początkowo wydawać się wadą, ale tak naprawdę jest istotną zaletą. Dziecko zaraz po urodzeniu i w kolejnych miesiącach życia nie potrzebuje tak naprawdę dużej przestrzeni. Chce czuć się komfortowo otulone i nadmiar bodźców dźwiękowych oraz wizualnych pochodzących z zewnątrz działa na malucha negatywnie. Dlatego kosz mojżeszowy idealnie nadaje się do wyciszenia oraz zwiększenia wygody snu.

Kosz mojżeszowy jest niezwykle mobilny. Jest lekki, stabilny i można go ustawić praktycznie wszędzie. Pozwala to rodzicom czuwać nieustannie nad zdrowiem i samopoczuciem maluszka. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać dziecko wraz z koszem mojżeszowym na spacer. Poręczne uchwyty w ogromnym stopniu ułatwiają przenoszenie z miejsca na miejsce. Warto także zauważyć, że niektóre z tych produktów wyposażone są w budki, które osłaniają głowę malucha przed działaniem słońca. Można więc korzystać z takiego modelu kosza mojżeszowego zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Niektóre modele pozwalają także na łatwą integrację z elementami kołyski, co jeszcze bardziej zwiększa jego funkcjonalność.

Grafika: www.pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here