Laktator do wyprawki-który wybrać? Porady

Laktator do wyprawki-który wybrać?

Laktatory są obecnie stałym elementem wyprawki przygotowywanej przed przyjściem dziecka na świat. Nic w tym dziwnego, bo nawet jeśli nie zdecydowałaś się na karmienie piersią, to w pierwszych dniach po porodzie, nawał pokarmu powoduje bolesność piersi, z którą najłatwiej poradzić sobie, właśnie przy pomocy laktatora. Dla mam, które wybrały Karmienie Piersią Inaczej, czyli podawanie odciągniętego z piersi pokarmu przy pomocy butelki lub specjalnej łyżeczki czy kubeczka jest to niezbędne wyposażenie.

Nawet jeśli chcesz karmić wyłącznie piersią, to może się zdarzyć, że będziesz musiała wyjść i zostawić dziecko z tatą lub innym opiekunem, chociażby z powodu wizyty u ginekologa. Dobrze przygotować się na taką sytuację i mieć możliwość pozostawienia w domu butelki z odciągniętym wcześniej pokarmem, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Zdarza się, że na początku waszej drogi mlecznej piersi, będą potrzebowały dodatkowej stymulacji, aby zacząć efektywnie produkować pokarm. W tym przypadku laktator również będzie pomocny.

Typy laktatorów

Zasadniczo laktatory dzielimy na 2 podstawowe grupy:

  • ręczne

  • elektryczne

Laktator elektryczny działa szybciej. Zwykle ma opcje ustawienia intensywności pompowania oraz czasu pracy urządzenia. Laktatory elektryczne niestety mogą być dość głośne, a zamontowany akumulator sprawia, że są cięższe niż ich manualny odpowiednik. Jest to też droższa opcja.

Natomiast ręczny odciągacz pokarmu jest lekki, cichy i znacznie tańszy niż elektryczny. Niewielki rozmiar sprawia, że bez problemu zabierzesz go ze sobą, bo łatwo zmieści się w przeciętnej torebce. Nie będziesz musiała się też martwić się rozładowaną baterią. Dobry laktator ręczny obniża odczucie dyskomfortu w trakcie odciągania pokarmu, a pompując ręcznie, łatwiej jest dobrać intensywność adekwatną do naszych odczuć. Jest to bardziej opłacalny wybór, jeśli chcesz pokarm odciągać sporadycznie lub chcesz przetestować, czy wolisz KP, czy jednak KPI, jest dla was lepszą drogą. Czyszczenie również jest łatwiejsze niż w przypadku laktatora elektrycznego, co wynika z jego prostszej budowy.

Kolektor pokarmu- czym jest i czy trzeba go mieć?

Kolektor pokarmu to nic innego jak mała silikonowa buteleczka, która przysysa się delikatnie do piersi i zbiera wypływający nadmiar pokarmu. Znana jest też pod nazwą Magicznej buteleczki. Podczas karmienia zdarza się, że z drugiej piersi zaczyna spontanicznie wypływać pokarm. W takiej sytuacji można zebrać nadmiar, chociażby po to, aby zamrozić mleko na później.

Anna Trmik

Dodaj komentarz