Masaż w ciąży – czy jest bezpieczny i kto powinien wykonywać?

27 listopada 2022 Anna Trmik 0
Masaż w ciąży – czy jest bezpieczny i kto powinien wykonywać?

Ciąża to stan szczególnego obciążenia dla organizmu kobiety. Dlatego też w niektórych sytuacjach zbawienny byłby masaż. Jednak czy w okresie ciąży wykonywanie masażu jest dopuszczalne? Komu zlecić to zadanie, jeśli zdecydujemy się na masaż ciążowy? To ważne pytania, na które odpowiadamy w poniższym tekście.

W jakim celu wykonywać masaż ciążowy?

Zastanawiasz się, po co w ogóle wykonywać masaż w ciąży i co kryje się pod pojęciem masażu ciążowego? Otóż w ciąży układ szkieletowo-mięśniowy jest bardzo mocno obciążony. Kręgosłup musi znosić zdecydowanie większe obciążenie niż wcześniej. Dochodzi też do wielu napięć w poszczególnych tkankach. To wszystko sprawia, że przyszła mama często odczuwa silne dolegliwości bólowe. W takich sytuacjach zaleca się nieraz masaż ciążowy, którego zadaniem jest rozluźnienie napięć i odciążenie kręgosłupa. Niemniej nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie masażu w ciąży.

Kiedy można, a kiedy nie należy wykonywać masażu ciążowego?

O tym, czy można wykonać masaż ciążowy, każdorazowo powinien decydować specjalista. Niemniej w pierwszym trymestrze ciąży jest to zawsze zabronione. Lekarze są zgodni, że w tym okresie masaż mógłby być szkodliwy przede wszystkim dla matki. W późniejszym okresie masaż jest dopuszczalny, a czasami wręcz wskazany. Jednak trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny. W niektórych sytuacjach przeprowadzenie masażu może wcale nie być dobrym pomysłem.

Profesjonalny masaż w ciąży

Aby mieć pewność, że dziecko i matka są bezpieczne, wykonanie masażu ciążowego trzeba zlecić profesjonaliście. Przede wszystkim zadba on o to, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania masażu. Co więcej, posiada wiedzę i umiejętności, dzięki którym wykona masaż w sposób bezpieczny. Poza tym decydując się na masaż ciążowy, przyszła mama chce poczuć ulgę. Jest to możliwe jedynie w przypadku przeprowadzenia fachowego masażu, przez osobę, która wie w jaki sposób rozluźnić ciało kobiety w ciąży. Wykonawcą masażu powinien być zatem fizjoterapeuta, który posiada dostateczne wykształcenie medyczne.

Masaż ciążowy Gdynia – zapraszamy po więcej informacji.

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.

Ciemny
Jasny