Dla niektórych rodziców maty sensoryczne są zbędnym gadżetem, ale inni nie mogą się bez nich obejść. Czy warto zdecydować się na zakup maty edukacyjnej dla dziecka? Jak wybrać odpowiedni model? Podpowiadamy!

Czym są maty sensoryczne?

Maty sensoryczne to zabawki edukacyjne, których podstawowym zadaniem jest stymulowanie rozwoju niemowlaka i integracja jego zmysłów. Dziecko kształtuje w ten sposób swoje umiejętności ruchowe i manualne. Są to produkty skonstruowane tak, że angażują uwagę malucha przez długi czas. Pobudzają one w naturalny sposób aktywność bobasa i zachęcają go do poznawania otaczającego świata. Niemowlę samodzielnie bawi się, rozwija i uczy. Maty sensoryczne są skierowane do dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym. 

Kiedy zdecydować się na zakup maty sensorycznej dla dziecka?

Kiedy warto kupić swojemu dziecku matę sensoryczną? W zasadzie maluchy mogą wykorzystywać tego typu produkty od pierwszych dni życia, ale większe zainteresowanie wykazują dopiero w wieku 3-4 miesięcy. Wówczas kolorowe elementy zaczynają przykuwać uwagę. Jednak w praktyce mata najlepiej sprawdza się u dzieci, które już potrafią przewracać się z pleców na brzuch. 

Jak długo można korzystać z maty sensorycznej? Produkty te pełnią różne funkcje i spore znaczenie ma w tym przypadku wiek pociechy. Dla maluszków są one bezpiecznym miejscem do leżenia. Jednak już starsze dzieci mogą wykorzystywać je do zabawy. Kwestią indywidualną jest to, kiedy mata sensoryczna się znudzi. Jeśli jest dobrze dobrana, dziecko może korzystać z niej nawet do drugiego roku życia. 

Maty sensoryczne i ich podstawowe zalety

Maty sensoryczne przede wszystkim zapewniają niemowlakowi bezpieczne miejsce do zabawy. Są to akcesoria miękkie, wykonane z materiałów bezpiecznych dla dziecka. Dlatego nie ma ryzyka, że bobas przypadkowo zrobi sobie krzywdę. Dodatkowo niektóre maty zawierają elementy, które zachęcają dziecko do poruszania się, ćwiczenia rączek i gimnastykowania. Wspierają one rozwój koordynacji ruchowo-wzrokowej i tzw. małej motoryki. Zabawki kolorowe, piszczące czy grzechoczące skutecznie pobudzają wiele zmysłów. Są maty z elementami muzycznymi. Większość modeli dostępnych na rynku można łatwo złożyć i zabrać ze sobą np. w podróż. 

Niemowlę, które leży na macie sensorycznej na pleckach lub brzuszku ćwiczy ruchy precyzyjne i uczy się kontrolować ruchy dłoni. Produkt ten wspiera rozwój poznawczy maluszka. Dodatkowo zapewnia mu przestrzeń idealną do zabawy. 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup maty sensorycznej?

Maty sensoryczne tworzą przede wszystkim miejsce do zabawy. Maluch może bawić się swobodnie na macie, a rodzic nie musi obawiać się, że jego pociecha zrobi sobie krzywdę. Jest to bowiem produkt miękki i w 100% bezpieczny. Dodatkowo mata wspiera rozwój motoryki dziecka i koordynacji ruchowo-wzrokowej. W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia maluchy rozwijają się bardzo szybko, ale warto im to ułatwić, kupując odpowiednie akcesoria i zabawki.

Maty sensoryczne skutecznie stymulują zmysły niemowlaka. Dotyczy to przede wszystkim modeli kolorowych, wydających dźwięki. Stanowią one doskonałe rozwiązanie poza domem. Zabrać je ze sobą można na wycieczkę czy w odwiedziny do dziadków. Nie zajmują zbyt wiele miejsca w bagażniku samochodowym, a pozwalają na szybkie stworzenie bobasowi miejsca idealnego do zabawy. Nie da się zresztą ukryć, że małe dzieci za matami sensorycznymi wręcz przepadają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here