Prześladowanie w klasie – co każdy nauczyciel musi zrobić? Porady

Prześladowanie w klasie – co każdy nauczyciel musi zrobić?

Prześladowanie w klasie może przybrać różną formę. Mogą być to zaczepki słowne, ale mogą być to także popychanki czy nawet bicie podczas przerwy. Zastraszony uczeń często nie radzi sobie potem na zajęciach i pójście do szkoły wywołuje u niego maksymalny stres. Tutaj pojawia się pytanie: co każdy nauczyciel musi zrobić?

Interwencja rzecz ważna

Każda forma przemocy czy to fizyczna czy psychiczna jest naganna i z każdą trzeba walczyć wszelkimi dostępnymi środkami. Tutaj w żadnym przypadku nie można liczyć, że sytuacja się unormuje, bądź też, że dziecko samo się obroni. Na początek nauczyciel powinien poruszyć ten temat na zajęciach wychowawczych. Oczywiście nie mówić o tej sytuacji, lecz opisując, że prześladowanie w szkole jest złe i naganne pod kątem moralnym. Przeprowadzenie odpowiednio lekcji wychowawczej może przynieść dobre efekty, ale też wcale nie musi. Tutaj wszystko zależy od dzieci, które prześladują innego ucznia. Sytuacja może się poprawić, ale też nie musi. Jeżeli się nie poprawia, to należy podjąć bardziej restrykcyjne działania. Jednak nim przejdziemy jakie to są, pamiętajcie, że gdy widzicie jakąkolwiek formę przemocy i to nawet słownej, to od razu powinniście interweniować. Tutaj nie można stosować jakiejkolwiek zasady tolerancji, bo to tylko upewnia prześladowców, że są bezkarni. Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, a dzieci muszą nadrabiać zaległości, dlatego nie może dochodzić do sytuacji, że jeden z uczniów zamiast się uczyć ciągle się stresuje i myśli jak uniknąć prześladowców.

Rozmowa z rodzicami

Pamiętajcie, aby porozmawiać z prześladowanym uczniem i dowiedzieć się więcej. Otóż może się okazać, że do prześladowań dochodzi także po szkole, a przy tym dziecko jest szykanowane także w sieci. Nie można w takiej sytuacji zastanawiać się dwa razy, lecz stanowcza interwencja jest ważna. Należy wezwać wszystkich rodziców prześladowców szkolnych. Rozmowa z nimi powinna pomóc, a jeżeli i oni nie będą widzieć w owej sytuacji jakiegokolwiek problemu, to trzeba poruszyć temat konsekwencji jakie grożą dzieciom. Dziecko, które stanowi zagrożenie dla innego, a żadna forma rozwiązania sytuacji nie przynosi efektu może być przeniesione do innej szkoły. Dodatkowo sytuację może badać sąd rodzinny, który może nałożyć na rodziców, którzy nie potrafią dopilnować dziecka karę finansową, zaś sam małoletni może otrzymać nadzór kuratora, a nawet zostać umieszczonym w zakładzie opiekuńczo-wychowawczym czy po prostu poprawczaku. To już powinno zdecydowanie bardziej zadziałać na rodziców. Nie zapomnijcie też porozmawiać z opiekunami dziecka prześladowanego, którzy powinni znać problem i to bardzo dokładnie, gdyż mogą oni od razu zdecydować się na wniesienie sprawy na policję, która ma obowiązek interweniować.

Wychowanie poprzez naukę

Rodzice powinni być zaangażowani i świadomi życia szkolnego ich dzieci. Na pewno powinni na bieżąco wiedzieć jakie ma oceny, a także znać czas trwania egzaminu ósmoklasisty, ale to nadal za mało. Rodzice powinni wiedzieć też jak zachowuje się ich dziecko w szkole i czy nie jest ofiarą, ani też prześladowcą. Wychowanie niewątpliwie wpływa na zachowanie w szkole, ale często dziecko zachowuje się nieodpowiednio pod wpływem presji rówieśniczej. Dlatego też wychowawca klasy powinien porozmawiać z każdym uczniem, który prześladuje innego na osobności. Do tego też każdy z nich powinien otrzymać zadanie, które polega na przygotowaniu referatu i pogadanki na temat tego jak złe jest prześladowanie w szkole. Ponadto warto poprosić policję o wygłszenie na lekcji pogadanki na temat konsekwencji prześladowania w szkole. Wielu dzielnicowych albo policjantów zajmujących się bezpośrednio sprawami nieletnich może wygłosić pogadankę na owy temat.

Dla jakiejkolwiek przemocy nie powinno być tolerancji. Pamiętajcie przy tym, że nawet mała forma przemocy jest naganna i konieczna jest stanowcza i pewna interwencja, gdyż dzięki temu może nie dojść do eskalacji problemu. W innym przypadku ofiara może doznawać jeszcze większej przemocy, a potem i traumy, a jej konsekwencje mogą być już tragiczne.

Anna Trmik

Dodaj komentarz