Zabawki są różne. Jedne z nich są w stanie skupić na sobie uwagę maluchów wyłącznie przez kilka chwil, natomiast inne: potrafią zauroczyć – a później rozkochać w sobie – dziecko na długie lata. Do tej drugiej grupy z pewnością zaliczyć można rowerki biegowe, które po podrośnięciu smyka najczęściej bez wahania zastępujemy pełnoprawnymi, dwukołowymi pojazdami.
Dlaczego rowerki biegowe są tak fantastyczną zabawką?
Chociaż określenie roweru mianem zabawki wydaje się dość niefortunne, to w przypadku biegowych odmian tego rodzaju pojazdów może być to uzasadnione. Dzieci korzystające z rowerków biegowych doskonale się przecież bawią, odnosząc przy tym szereg najróżniejszych korzyści. Mowa tu nie tylko o zażywaniu ruchu, ale też o doskonaleniu zmysłów i innych zdolności. Nie można także zapominać, że rowerki biegowe należą do sprzętu, który można kupić za całkiem rozsądne pieniądze!
Rowerek biegowy – w jakim wieku?
Spora część producentów tego typu sprzętu sugeruje, że jest on przeznaczony dla maluchów od 18 miesiąca życia. W praktyce oznacza to, że pierwsze próby nauki jazdy smyk będzie gotowy podjąć, mając 1,5-2 lata. Wszystko oczywiście zależy tu od predyspozycji malca – decyzja o pierwszym kontakcie z rowerkiem powinna należeć do rodziców, którzy powinni zdać się na własną ocenę gotowości i zdolności potomka.
Jazda na rowerku biegowym a rozwój dziecka
Zabawa na rowerku rozwija w wielu różnych aspektach. Najbardziej oczywistym jest oczywiście zmysł równowagi, który razem z koordynacją ruchową dostają podczas jazdy niezłego przyśpieszenia. Balansowanie i odpychanie się wpływają również pozytywnie na siłę, mięśnie oraz szkielet, których wzmocnienie z pewnością przyda się intensywnie rosnącemu i przybierającemu na masie smykowi.
Nauka odpowiedzialności
Rozwój ciała to jednak nie jedyne zalety zapoznania dziecka z rowerkiem biegowym. Jak się okazuje, korzyści jest więcej, a dotyczą one także kwestii psychicznego dorastania młodego człowieka. Wsiadając na rowerek (będący przecież pojazdem), brzdąc musi być zapoznany z podstawowymi zasadami poruszania się w otoczeniu innych osób. Naturalnie, nie można oczekiwać, że będzie się on stosował do przepisów ruchu drogowego, ale powinien przynajmniej znać konsekwencje swojego zachowania – także w odniesieniu do samego siebie!
Nie zapominajcie o bezpieczeństwie!
Bezpieczeństwo dziecka powinno być priorytetem podczas wszystkich zabaw i nie inaczej jest w przypadku jazdy na rowerku biegowym. Jak zminimalizować zagrożenia wynikające z tego rodzaju aktywności? Obowiązkową formą ochrony będzie kask wraz z ochraniaczami. Do nauki warto także wybrać miejsce odizolowane, gdzie nie istnieje ryzyko kolizji z obcymi osobami czy pojazdami. Na samym początku nauki należy również poinstruować smyka, jak ma się zatrzymać lub reagować w przypadku utraty równowagi.
Bezpieczne i trwałe rowerki biegowe możesz znaleźć na https://dwamichaly.pl/pol_m_Rowerki-i-pojazdy_Rowerki-biegowe-448.html