Śpiworek do spania dla dziecka – bezpieczny i komfortowy sen

30 sierpnia 2022 Anna Trmik 0
Śpiworek do spania dla dziecka – bezpieczny i komfortowy sen

Sen jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka, jest czasem na właściwą regenerację organizmu, odpowiada również za dobre samopoczucie, dlatego tak ważne jest, aby stworzyć optymalne warunki do odpoczynku.

Śpiworek do spania dla dziecka jest bezpiecznym rozwiązaniem na zapewnienie spokojnego snu, gwarantuje stałą temperaturę ciała, zapobiega wychłodzeniu, ale chroni również przed przegrzaniem.

Dlaczego warto stosować śpiworek dziecięcy?

Śpiworek do spania dla dziecka zastępuje tradycyjny kocyk lub kołderkę, zapewnia dużo miejsca na nóżki dziecka, aby nie były niczym skrępowane w trakcie snu. Górna część to szelki albo rękawy i otwór na główkę dziecka.

Głównym celem śpiworka jest zapewnienie dziecku bezpiecznego i komfortowego snu. Małe dzieci mają zazwyczaj tendencję do podnoszenia rączek w czasie snu, dlatego może się zdarzyć, że kołderka zostanie naciągnięta na głowę.

Spanie w śpiworku minimalizuje ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, umożliwia uniknięcie sytuacji, w której dziecko może przypadkowo zasłonić swoje drogi oddechowe. Niektóre dzieci są wyjątkowo ruchliwe w trakcie snu, dlatego często odkrywają się i mogą niepotrzebnie marznąć.

Wychłodzenie sprawia, że dziecko się budzi, zastosowanie śpiworka do spania dla dziecka sprawia, że nie ma w ogóle możliwości, aby nóżki dziecka zostały odkryte w trakcie snu.

Od kiedy można używać śpiworka?

Śpiworek jest zaprojektowany w taki sposób, że nie musi przylegać do ciała dziecka jak ubranko, dlatego może być stosowany już od pierwszych dni życia dziecka. Zazwyczaj jednak zaczyna być stosowany od sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka, noworodki mogą często czuć się lepiej, kiedy są otulone blisko ciała.

Do jakiego wieku dziecka może być stosowany śpiworek dziecięcy?

Śpiworek dziecięcy jest z reguły stosowany od szóstego miesiąca życia, dziecko może w nim spać nawet do trzeciego roku życia. Wszystko zależy od rozmiaru śpiworka, informacja, do jakiego wieku może być stosowany, znajduje się na metce.

Dzieci lubią spanie w śpiworkach i chętnie się do nich przyzwyczajają, ale może się zdarzyć, że maluch zmieni zdanie i przestanie akceptować zapinanie w śpiworek.

Śpiworek z rękawami czy bez?

Bardziej komfortowe są śpiworki bez rękawów, dziecko nie ma jeszcze do końca wykształconego mechanizmu termoregulacji, dlatego swobodne otwory na rączki umożliwiają odpowiednią wentylację i chłodzenie temperatury ciała. Godny polecenia jest śpiworek Love To Dream, który występuje w wielu rozmiarach, kolorach oraz materiałach o różnej przepuszczalności termicznej.

Zalety stosowania śpiworka

Mocne strony takich produktów do spania to przede wszystkim:

  • zapewnienie bezpiecznego i spokojnego snu, dziecko nie ma możliwości przypadkowego zatkania dróg oddechowych,
  • wyeliminowanie możliwości odkrycia się i zmarznięcia,
  • dziecko nie wybudza się tak często w nocy, dzięki czemu zapewnia również rodzicom dłuższy sen,
  • jest łatwy i prosty w użytkowaniu, może być stosowany przez wiele miesięcy.

Utrzymanie śpiworka w czystości

Zalecane jest pranie śpiworka w pralce ustawionej na niższą temperaturę, około 30 stopni C. Zamek powinien być zapięty, a śpiworek wywrócony na lewą stronę,  taki sposób umożliwia utrzymanie w lepszym stanie wierzchniej warstwy materiału.

Wskazane jest również naturalne suszenie, zamiast używania do tego celu suszarki. Produkt przed użyciem można delikatnie przeprasować bez nadmiernego dociskania żelazka.

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.

Ciemny
Jasny