Sposoby na wspieranie rozwoju kognitywnego dziecka poprzez zabawę i eksplorację

9 sierpnia 2023 Anna Trmik 0
Sposoby na wspieranie rozwoju kognitywnego dziecka poprzez zabawę i eksplorację

Zabawa i nauka to nie muszą być pojęcia występujące rozłącznie. Wręcz przeciwnie – jest wysoce wskazane, by dzieci uczyły się poprzez zabawę. W ten sposób łatwiej i chętniej będą przyswajały wiedzę, która trwalej zapadnie w pamięć.

Jak się bawić?

Pytanie podstawowe dotyczy tego, w jaki sposób dzieci mogą uczyć się przez zabawę. Warto zdać sobie sprawę, że maluchy poznają świat przez zmysły. W pierwszych latach życia odbierają mnóstwo nowych i nieznanych bodźców z otoczenia i muszą nauczyć się prawidłowo je identyfikować. Warto im w tym pomóc zachęcając do kreatywności i rozbudzając ciekawość wobec otaczającego świata. Odpowiednim narzędziem będą zabawki sensoryczne, które wspierają rozwój procesów poznawczych.

Rodzaje zabaw

Nauka realizowana poprzez zabawę opiera się na 6 podstawowych typach zabaw, które wpływają na poszczególne aspekty rozwoju dziecka:

  • manipulacyjne – związane z kontaktem z przedmiotami, uczą kontroli nad własnym ciałem, a także rozwijają zmysły słuchu, wzroku i dotyku
  • konstrukcyjne – służą pobudzeniu kreatywności i skupienia
  • tematyczne – służą uspołecznieniu dziecka, często polegają na zabawie w naśladowanie codziennych czynności
  • rytmiczno-ruchowe – oddziałują na sprawność i koordynację
  • badawcze – pomagają poznawać świat i jego reguły, a więc wszelkie doświadczenia naukowe, zabawki takie jak robot edukacyjny są tu jak najbardziej na miejscu
  • dydaktyczne – przekazują wiedzę i uczą umiejętności praktycznych

Istnieje wiele różnych form aktywności, które można realizować w każdym z poszczególnych typów, warto też zaznaczyć, że nie zawsze będą do tego niezbędne zabawki edukacyjne, choć niewątpliwie warto po nie sięgać.

Jakie zabawki wybrać?

Odpowiednie do wieku zabawki można znaleźć już dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Warto sięgnąć po zabawki Montessori (https://mojebambino.pl/919/Pomoce-Montessori), których idea dokładnie dotyka opisywanych przez nas potrzeb. Dostępne w wielu sklepach internetowych jak np. mojebambino.pl, oferują wiele rodzajów zabaw wpływających na poszczególne aspekty rozwoju maluchów. Wśród dostępnych zabawek sensorycznych paleta opcji jest szeroka – od drewnianych aż po multimedialne, nadające się do szkół, ale też do domowego zacisza. Najważniejsza jest świadomość ogromnej wartości takich aktywności, ponieważ w ten sposób nie tylko można przyczynić się pozytywnie do rozwoju dziecka, ale też w porę przeciwdziałać zaburzeniom rozwoju sensorycznego.Prawidłowy rozwój dziecka to coś, co leży na sercu każdemu rodzicowi. Wystarczy poświęcić mu naprawdę niewiele czasu, aby szybko zobaczyć pozytywne efekty naszej pracy z maluchem.

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.

Ciemny
Jasny