Wzdęcia są niestety dosyć częstą dolegliwością, która występuje u niemowląt. Pomimo tego, iż maluszek się najadł i ma suchą pieluszkę, płacze po zjedzonym posiłku. Brzuszek jest zauważalnie wzdęty, dziecko oddaje gazy, wierzga nóżkami i trudno mu się wypróżnić.

Do przyczyn wzdęć pojawiających się u dziecka można zaliczyć :

  • szybkie, wręcz bardzo łapczywe picie mleka, z połykaniem powietrza,
  • przekarmienie noworodka, czyli podawanie zbyt dużej ilości pokarmu,
  • nieodpowiednio dobrane mleko
  • czynniki negatywne ze strony mamy karmiącej: stres, pośpiech, niewłaściwa dieta
  • kolka jelitowa,
  • nieodpowiednia technika przystawiania dziecka do piersi.

Jakie mogą być przyczyny wzdęć u noworodka, który karmiony jest piersią?

Do nadmiernego nagromadzenia się gazów w jelitach noworodka może dochodzić z różnych przyczyn. Na ogół wynika to z zastosowania niewłaściwej techniki karmienia piersią. Wzdęcia u noworodka nierzadko są również spowodowane podawaniem posiłku w zbyt dużych odstępach czasu, co sprawia, iż jedząc łapczywie, maluszek połyka większe ilości powietrza. Niemniej jednak to zdecydowanie nie jedyne spośród czynników odpowiedzialnych za wzdęcia u niemowląt. Źródło problemu może leżeć także po stronie mamy. Zbyt stresujący tryb życia, złe odżywianie – te czynniki z pozoru nie mające wpływu na dziecko – mogą bardzo utrudniać spożywanie pokarmu maluszkowi.

Jak poradzić sobie ze wzdęciami u noworodka? – Istotna jest tutaj cierpliwość

Wzdęcia, jak i wszelkie niestrawności pokarmowe u noworodków na ogół ustępują powoli wraz z rozwojem ich układu pokarmowego. Dlatego, pierwsze, co powinniśmy, a nawet musimy zrobić, to przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Kiedy nasza pociecha zaczyna płakać, weźmy ją na ręce, przytulmy i mówmy do niej bardzo spokojnym głosem. Gdy dziecko poczuje nasze ciepło i bliskość, znacznie szybciej się uspokoi, co zwiększy szanse na jego wyciszenie się.

Masaż, który działa cuda

Symptomów mających związek z niestrawnością ciężko jest uniknąć. Niemniej jednak możemy ułatwić maluchowi ich przetrwanie. Zdecydowanie najbardziej skuteczną metodą będzie wykonanie masażu brzuszka. Należy przeprowadzać go delikatnie, okrężnymi ruchami najlepiej z użyciem oliwki np. Oliwki pielęgnacyjnej HiPP Ułatwi on niemowlakowi oddawanie gazów i przyniesie zdecydowaną ulgę. Pomocne mogą być również ciepłe okłady na brzuszek, jak i częste układanie na nim niemowlęcia. Zaraz po zakończeniu karmienia, nośmy dziecko w pozycji pionowej, aż do chwili, kiedy mu się odbije. Dzięki wyżej opisanym sposobom zminimalizujemy ryzyko wystąpienia wzdęć i ich uciążliwość.

Inne sposoby na wzdęcia u noworodków

Aby jakakolwiek metoda na wzdęcia mogła być skuteczna, należy znaleźć przyczynę ich powstawania. Poza wymienionymi sposobami na łagodzenie tego typu dolegliwości można, stosować czopki, podawać probiotyki, czy kropelki na kolki. Skuteczne są również herbatki ziołowe, jak na przykład herbatka z koprem marki Hipp. Pamiętajmy jednak, iż nie w każdym przypadku możemy ulżyć dziecku. Czasami tego typu dolegliwości związane są niestety z chorobami układu pokarmowego, co rodzi konieczność skonsultowania się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here